A4.Săptămâna verde

• În Săptămâna verde ,elevii Scolii Sulița au avut mai multe activități. Au început ziua cu informații despre poluare,apoi au discutat despre măsurile care pot reduce poluarea ,au avut parte de jocuri didactice”Așa da,așa nu!”,au realizat postere, au lucrat în grădină ,au plantat și au udat copacii din curtea școlii.
  • În cadrul activității,,Să iubim natura!”elevii clasei a ll a Sulița au recitat poezia,,Să protejăm natura!”,au desenat, decupat și au realizat afișe.La final,elevii au participat la jocuri recreative pe terenul de sport.
  • A doua zi din Săptămâna Verde elevii claselor V-VIII au participat cu interes la o prezentare privind combaterea schimbărilor climatice, a poluării și a risipei alimentare, apoi au vizionat un film.
  • La Școala Gimnazială nr. 1 Sulița, astăzi au avut loc noi activități pe care elevii le-au desfășurat cu mult entuziasm: activități pentru promovarea alimentației sănătoase, dar și înfrumusețarea grădinii școlii
  • Clasa a ll a Sulița:,,Primăvara prin ochi de copil!”-Caracteristici, plimbare pe ulițele satului, cântece și jocuri în aer liber.
  • Astăzi, ,,micii grădinari,, de la Școala Gimnazială Nr. 2 Dracșani, au continuat activitatea de ieri în curtea școlii cu entuziasm. S-au bucurat de această zi minunată, însorită, semănând florile lor preferate.
  • În a treia zi din Saptamana Verde, elevii clasei pregătitoare si clasei l au avut ca temă ” Verde în alimentație „. Au vizionat un filmuleț despre o alimentație sănătoasă, au construit ” Piramida alimentară ” utilizând imaginile din revistele Kaufland. Ziua s-a încheiat cu un picnic.
  • Elevii s-au bucurat în a patra zi din Săptămâna Verde de o vizită la Mănăstirea Cozancea.
  • Clasa a ll a și a lll a Sulița au avut ca temă,,Micul Ecologist!”
    După ce au realizat afișe ,am mers în vizită la barajul Iazului Dracșani.
    Acolo am găsit un spațiu verde și curat unde copiii s-au jucat și s-au simțit bine.
  • Clasa a ll a și a lll a Sulița au avut astăzi, ca temă,,Clasa noastră ca o floare!”
    Elevii au plantat flori în ghivece, au îngrijit florile din clasă, au făcut curățenie. Apoi au desfășurat jocuri în parc și pe terenul de sport.
    A fost o săptămână frumoasă și atractivă la care elevii au participat cu dăruire și entuziasm.
    La final au primit aprecieri verbale și diplome.
  • S.O.S., planeta are nevoie de noi!
    Cu mic cu mare ne-am adunat în ultima zi din Săptămâna Verde pentru a înfrumuseța curtea Grădiniței.
  • Galerii Foto (în curând)