În anul școlar 2022-2023, Școala Gimnazială Nr. 1 Sulița a cunoscut un proces de transformare prin lucrările de renovare care s-au efectuat prin bunăvoința Fundației BooKLand, cu sprijinul Consiliului Local Sulița.

Colaborarea cu Fundația BookLand a fost total neobișnuită pentru noi datorită aglomerării de idei, așteptări și realizări ivite din nevoia  de a crea un spațiu educațional propice dezvoltării intelectuale și personale ale elevilor.Am cunoscut persoane care au venit spre noi cu sufletul deschis și cu dorința de a înfăptui lucruri pe care noi nu am fi reușit să le face fără un ajutor ca cel primit.Am învățat în același timp că dăruind poți primi cu aceeași măsură sau mai mult, că bucuria copiilor nu ai cum să o măsori atunci când spun ,, Mulțumim!”, că au conștientizat că pentru orice își doresc trebuie să se mobilizeze. Cuvintele sunt puține pentru a ne transmite recunoștința și ori de câte ori o facem, simțim că nu e suficient. Așa că, vom forma o inimă mare din totalul inimilor care bat zi de zi în această școală și vom spune cu toții: ,,Vă mulțumim, vă apreciem, vă dorim să aveți parte de multe experiențe frumoase ca cea pe care ne-ați împărtășit-o nouă! Suntem aici și vă așteptăm să ne treceți pragul pentru a vă bucura împreună cu noi.”