Acreditare Erasmus 2021-1-RO01-KA121-SCH-000010554, Program Erasmus+, acțiunea cheie 1, Mobilități, Educație școlară (SCH)

Beneficiile  experienței de formare prin proiecte Erasmus+

Dezvoltarea rapidă a tehnologiei, apariția de noi meserii pe piața muncii, precum și adaptarea tinerilor într-o societate în continuă schimbare presupun dezvoltarea  competențele profesorilor, care trebuie să țină pasul cu aceste schimbări și să evolueze pentru a acoperi nevoile de educație ale elevilor.  Dezvoltarea profesională continuă a cadrelor didactice reprezintă modalitatea prin care calitatea educației furnizate este păstrată la standardele impuse de societate, și în același timp, o modalitate prin care profesorul își dezvoltă cunoștințele, abilitățile și competențele.

Școala Gimnaziala Nr.1 Sulița a participat  în  proiectul  Acreditare Erasmus 2021-1-RO01-KA121-SCH-000010554, Program Erasmus+, acțiunea cheie 1, Mobilităţi, Educaţie şcolară (SCH), implementat de Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, în perioada 01.09.2021-31.08.2023.

În acest proiect au fost asociate  următoarele  unități de învățământ:

 Școala Gimnazială nr.1 Mihălășeni

 Școala Gimnazială nr. 1, Sulița

 Școala Gimnazială ”Octav Băncilă„ Corni

 Școala Gimnazială nr. 1 Mitoc

Printre activitățile propuse pentru atingerea obiectivelor proiectului  au fost  și:

– participarea a 15 cadre didactice, la 1 curs de formare structurat, furnizat de 1 organizație de formare din Olanda, privind integrarea noilor tehnologii (TIC) la clasă:  ICT BASED CLASSES, 9-13.12.2022, Amsterdam, Olanda ;

Astfel, trei cadre didactice din școala noastră: Colac Livia, Balan Irina Sabina și Gavril Simona Cătălina au participat la cursuri de formare  organizate de  : Asociația  Trip and Learn,  în Amsterdam, Olanda,în perioada  9-13.12.2022.

Cursul, ICT BASED CLASSES,  a oferit o noua perspectivă privind  integrarea noilor tehnologii (TIC) la clasă.In cele 5 zile de curs  s-au comparat cele doua sisteme de învățământ, s-au stabilit regulile în sistemul online ,s- au dezbătut metode , tehnici și aplicații online care pot fi aplicate sistemului nostru de învățământ.

Lasă un răspuns